Мій досвід

      Розвиток творчих  здібностей учнів на уроках 
української мови та літератури


Педагог ніколи не повинен спинятися
на досягнутому, бо якщо немає руху вперед,
то неминуче починається відставання.
В.Сухомлинський


Життєве кредо:  Виконуй свою місію вчителя на совість
Актуальність і перспективність досвіду
Актуальність досвіду обумовлена сучасними тенденціями в освіті. Сьогодні нова школа повинна не лише дати учням певний обсяг знань і вмінь, але й забезпечити формування та розвиток інтелектуальної, творчої, ініціативної особистості, здатної жити в принципово нових умовах, брати на себе відповідальність, адаптуватися до умов життя, здатну до мобільності, швидкої зміни соціальних ролей, реалізувати себе у житті, бути успішною і сприяти  розвитку суспільства, тобто бути людиною компетентною. Кожна особистість має розбиратися в про­бле­мах полікультурності, що стають все актуальнішими для українського суспільства. Це зумовлено активною взаємодією людей у різних сферах: соціальній, політичній, економічній, культурній.
Проаналізувавши науково-педагогічну та методичну літературу з цієї проблеми, дійшла висновку, що обрана проблема ще не достатньо вивчена, бракує практичного матеріалу, який міг би бути використаним учителем у підготовці та проведенні уроків. Тож педагогічний досвід «Розвиток творчих здібностей учнів на уроках української мови та літератури» вважаю актуальним.

Впровадження данної теми у навчально- виховний процес:
  •  забезпечує умови для розвитку творчої особистості дитини;
  • сприяє виконанню завдань Національної доктрини розвитку освіти;
  • сприяє позитивній мотивації учнів до пізнавальної діяльності, потребі в самопізнанні, самореалізації та самовдосконаленні;
  • дозволяє  гарантувати досягнення певного стандарту освіти;
  •  забезпечує особистісно орієнтовану модель навчання;
  • робить можливим оригінальний підхід до побудови структури сучасного уроку української мови та літератури.

Мета досвіду:
  • створення оптимальних умов для розвитку творчих здібностей дитини  на уроках словесності;
  • створення атмосфери співробітництва, взаємодії вчителя та учня;
  •   розвиток соціальної та громадянської компетентності дитини.

Теоретичну базу досвіду становлять положення, що ґрунтуються на психологічній теорії творчої особистості та її розвитку( Р.Грановська, Я.Пономарьов), роботи вітчизняних та зарубіжних вчених з проблем технологізації освітнього процесу (Г.Сазоненко, В.Бондар, А.Горальський, А.Маслоу). Особливої уваги, на мою думку, заслуговує праця "Основи педагогічної творчості" ( автор С. О.Сисоєва ), в якій обґрунтовано модель творчої особистості учня, розглянуто специфіку формування креативної особистості дитини.
Ідеї інтерактивного навчання (О.Пометун, Л. Пироженко), проектної технології (К.Баханов, В.Гузєєв, І.Єрмаков , О.Пєхота), особистісно орієнтованого навчання  (О.Савченко ,С. Подмазін ), спрямовані на реалізацію теми досвіду, стали частковими теоретичними положеннями.

Провідна ідея досвіду полягає у виробленні певної сукупності технологій навчання української словесності, що сприяють  розвитку творчих здібностей, інтересів, умінь і навичок та інших інтелектуальних чинників у сучасних школярів.
Результативність досвіду.
Підвищився інтерес до вивчення предмета, збільшилася кількість учнів, що бажають взяти участь у різних конкурсах та змаганнях, поступово намічається тенденція зростання успішності, підвищення  проценту якості знань,особливо хочеться відзначити ЗНО-2015 року ( найкращий результат у місті).
За інноваційним потенціалом досвід носить комбінаторний характер, так як передбачає конструктивні поєднання, інтеграцію сучасних педагогічних технологій і методик, спрямованих на розвиток творчої особистості. Це дозволяє вчителю самому творчо інтерпретувати різні підходи до організації навчально-виховного процесу, а не заглиблюватися в суть тільки однієї технології.
    Матеріали досвіду були розглянуті на засіданні творчої групи , шкільної циклової  комісії вчителів гуманітарного циклу , міських   , обласних семінарах ( таблиця результативність досвіду); впровадження авторських інноваційних програм: «Шлях до успіху через самоосвітню діяльність»,2010-2015н.р., «Крок за кроком у майбутнє»,2016-2020н.р.,( додаток №1)

             Висвітлення змісту досвіду як системи в дії
Духовне оновлення нашої держави, процес демократизації суспільства передбачають створення сприятливих умов для утвердження атмосфери творчості, багатогранного розвитку особистості, її обдарованості. Завдання щодо виховання людей із високим творчим потенціалом постає не лише як актуальна проблема сучасної педагогічної науки та практики, але і як соціальна необхідність.
Життя доводить, що в складних умовах, що постійно змінюються, найкраще орієнтується, приймає рішення, працює людина творча, гнучка, креативна, здатна до генерування і використання нового (нових ідей, задумів, нових підходів і  рішень). Це людина, „яка володіє певним переліком якостей, а саме: рішучістю, вмінням не зупинятися на досягнутому, сміливістю мислення, вмінням бачити за межі того, що бачать сучасники і бачили попередники”.
У наш час спостерігається зростання інтересу до процесу творчості. Якщо в деяких психічних процесах людині допомагають складні механізми (комп’ютери, сканери, обчислювані машини), то творчість не може бути формалізована і обмежена певною програмою дій, не може бути механічною.
Пріоритетним завданням навчально-виховного процесу в сучасній школі є всебічний розвиток школярів, зокрема творчих здібностей особистості.
У сучасних умовах гуманізації й демократизації навчального процесу як ніколи актуальні дидактичні заповіді В.Сухомлинського. У книзі „ Сто порад учителю” він писав: „Немає абстрактного учня. Мистецтво й майстерність навчання і виховання полягає в тому, щоб розкривати сили й можливості кожної дитини, дати їй радість успіху в розумовій праці...” Вважаю, що завдання вчителя – допомогти учневі знайти себе в житті; пробудити чи розвинути в дитині те творче зернятко, яке є в кожному, бо закладене там природою.
Розвивати творчі здібності можна по-різному. Окремі учні (обдаровані) переважно самостійно тренують свої задатки, щоб розвинути їх у здібності, і удосконалюють свої здібності, щоб вони стали творчими. Але для розвитку творчих здібностей більшості школярів важливою є саме роль учителя. Завдання педагога - управляти процесами творчого пошуку, йдучи від простого до складного: створювати ситуації, що сприяють творчій активності та спрямованості школяра, розвивати його уяву, асоціативне мислення, здатність розуміти закономірності, прагнення постійно вдосконалюватися, розв'язувати дедалі складніші творчі завдання,( додаток №2)
Для себе прийнятною вважаю таку модель творчої особистості учня:

І єдиним, на мою думку, найефективнішим засобом досягнення мети є інноваційні технології навчання. Інноваційний підхід забезпечує позитивну мотивацію здобуття знань, активне функціонування інтелектуальних і вольових сфер, сприяє розвитку творчої особистості.
Створення ситуації успіху, сприятливих умов для повноцінної діяльності кожної дитини – основна мета, що покладена в основу інноваційних  технологій навчання. Багато з них варті уваги сучасного педагога, який прагне дати якісний рівень знань, зробити урок цікавим, досягти максимального взаєморозуміння і співпраці між вчителем і учнем.
Саме тому я зупинилась на вирішенні науково – методичної проблеми  " Розвитку творчих здібностей учнів на уроках української мови та літератури ".
Часто у роботі вчителі – словесники надмірно захоплюються використанням якоїсь однієї педагогічної технології, не помічаючи її "мінусів", не враховуючи індивідуальні особливості своїх учнів, їх готовність до роботи за певною технологією. Експеримент не приносить бажаних результатів, і вчитель розчаровується у всіх нововведеннях, продовжує працювати за "старою системою". Вважаю, що сучасному педагогові необхідно вибрати те "зерно", що дасть змогу створити свою міні-методику. А у творчого вчителя і учні прагнутимуть до творчості.
У своїй педагогічній практиці апробовую спосіб інтеграції окремих елементів таких сучасних технологій навчання :
•    Проектне навчання;
•    Інтерактивна технологія;
•    Особистісно зорієнтоване навчання.
Для того, щоб така інтеграція принесла бажаний результат, намагаюся вникнути в методику кожної з освітніх технологій і використовувати на своїх уроках залежно від теми, мети виучуваного матеріалу, а також типу уроку та навчального предмета,( додаток №3)
Незважаючи на розмаїття нововведень, основною формою організації навчальної діяльності залишається урок.  Яким же повинен він бути?  Сучасний урок – це урок демократичний. Для такого уроку характерними ознаками є :
•    підготовка не мовознавців-теоретиків, а гуманних освічених людей;
•    навчання не словом, а справою;
•    проведення його не для учнів, а разом з ними;
•    спрямовування діяльності не на клас у цілому, а на особистість кожного учня;
•    забезпечення повного засвоєння навчального матеріалу на уроці.
Саме уникненню багатьох недоліків у підготовці до уроку  допомагає чітке використання методики тієї чи іншої технології, суттєвою особливістю якої є протиставлення довільних дій чіткому алгоритму, системі логічно вмотивованих дій, послідовному переходу від одного елемента до іншого.
Складові ефективності й успішності уроку можна зобразити так:
-Глибокі теоретичні знання
-Ретельна підготовка уроку
-Творчий підхід учителя
 Постійно поглиблюю свої знання, опрацьовую додаткову літературу, привчаю до цього і своїх учнів. Прагну донести до них таку аксіому – підручник не являється єдиним джерелом знань, тому варто вивчати різні погляди на проблему із посібників, словників, довідників.
Ретельно готуюсь до кожного уроку, продумуючи хід заняття, добираючи ефективні методи та прийоми. Допомагають у цьому сучасні технології.
Так, новий матеріал з мови я подаю дітям у вигляді блок-схем, таблиць, малюнків, пірамід  .  Починаючи вивчення теми, ми з учнями індивідуально, у групах чи фронтально  обговорюємо, аналізуємо навчальний матеріал. Основні поняття з теми фіксуємо в опорних конспектах( зошитах із самоосвіти)., а потім засвоюємо шляхом неодноразового повторення, добираємо приклади.
Організована таким чином робота сприяє підвищенню навчальної активності школярів, усуває їхню природну скутість ( запитати у свого товариша значно простіше, ніж у вчителя), дає змогу кожному учневі засвоювати навчальний матеріал у природньому йому темпі, а також є дієвим засобом у посиленні індивідуалізації навчання.
Сучасна методика нагромадила багатий арсенал прийомів інтерактивного навчання від найпростіших  («Робота в парах», «Ротаційні (змінні) трійки», «Карусель», «Мікрофон»)  до складних («Мозковий штурм», «Мозаїка», «Аналіз ситуації»), а також імітаційні ігри, дискусії, дебати. Використання інтерактивних технологій не самоціль, а засіб створення атмосфери доброзичливості  й порозуміння, зняття з душі дитини  почуття страху, спосіб зробити її розкутою, навіяти впевненість у своїх силах, налаштувати на успіх, виявити здібність до творчості.
Вміле застосування інноваційних форм роботи, на мою думку,  дасть змогу вчителеві успішно розв`язати порушені проблеми. Для цього визначила такий алгоритм:
-визначити рівень підготовленості класу до сприйняття тієї чи іншої технології;
-провести достатню попередню підготовку;
-забезпечити послідовність в освоєнні учнями певних прийомів роботи; 
-дати учням інструктивні матеріали.

Як зразок, пропоную фрагмент уроку у 8 класі.
Тема: "Звертання"
        Кожна група отримує завдання, після його виконання звітує перед класом. Разом робимо висновки, узагальнення, які записуємо в зошит.
1 група – графічний самодиктант
Зобразити схеми речень у таблиці, виділити граматичні основи. Зробити висновок щодо постановки розділових знаків у реченнях зі звертаннями.
Пусти мене, старий діду, на вулицю погулять…

"Матінко моя!..- кричить Дмитрик.- Матінко!"

Язиче, язиче, лихо тебе кличе.

Ой дівчино, шумить гай…

Цвіти, розвивайся, Україно!
        
Ану, діти, до роботи.

2 група – Поставити розділові знаки, вказати вид звертання. Зробити висновок.
1.     Не хилися явороньку ще ж ти зелененький!
2.     Засмійся Матвійку дам копійку.
3.     Ой сину мій сину сину молоденький де нічку пробував?
4.     Не плач не журися молодий козаче.
5.     Спи ж ти малесенький  пізній -бо час…
6.     Ой і не стелися хрещатий барвінку.
3 група - Вправа-редагування. Зробити висновок про роль звертань у мовленні ( подаємо вже заповнену таблицю)
Неправильно

Правильно  

Петенька, йди сюди!
Петрику (Петрусю )підійди сюди!
Ой ти,  мій котик!
Ой  ти, мій котику!

Андрюшка, відкрий очі вже  
Андрійку, розплющ очі - вже ранок!
ранок!



Анічка, поділи грушу пополам!
Ганнусю, поділи грушку навпіл!
Ох ти ж, моя  куколка!
Ох ти ж , моя лялечко!

Дєвочкu, осторожно!
Дівчатка, обережно!

Пробач мене, дедушка, умоляю!
Пробач мені, дідусю, благаю!
Шофер , притормозіть, будь
Пане водій, пригальмуйте, будь
ласка!
ласка!


Вибачаюсь тьотя, яка слідую-
Вибаче
те

ча зупинка?
будь ласка), тітонько, яка наступ-

на зупинка?

Будьте добрі, дядя, подвинь-
Будь ласка (прошу Вас), будьте до-
тесь!
брі, посуньтеся!

Пацан, до якої години працює
Агов, юначе, до котрої години пра-
общественний транспорт?
цює громадський транспорт?



  Часто використовую різні форми роботи в парах: "Взаємоінтерв'ю", " Ти мені – я тобі", " Взаємоперевірка".
Важливою проблемою є те, що учні розглядають знання, як щось застигле, що треба просто вкласти в голову. Такі учні не будуть мислити критично, поки учитель не створить творчої атмосфери, яка сприятиме активному залученню учнів до процесу навчання. А для цього треба дозволити дітям вільно розмірковувати, робити припущення, встановлювати їхню очевидність або безглуздість. Дієвим є використання різноманітних форм і методів роботи на уроці: кросворди, ребуси, загадки, лінгвістичні ігри, написання творів-мініатюр( особливо учні полюбляють писати твори-перевтілення типу" Я – шкільна дошка", " Я – квітка у полі", " Я – промінчик сонця"та інше)
Важливим є спілкування, співпраця вчителя і учнів на уроці.
 Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх.
                                               Генрі Форд
Перефразовуючи вислів"Як назвеш корабель, так він і попливе", на практиці впевнилась: як почнеш урок, так  він і "пройде". Тому велику увагу приділяю організаційному моменту. Організаційний етап кожного уроку покликаний створювати атмосферу довіри та доброзичливості,  забезпечити нормальну зовнішню обстановку та психологічний настрій учнів на роботу. У своїй педагогічній практиці нерідко використовую розминки для мотивації навчання, для ненав’язливого формулювання мети і завдань уроку.
Завдяки розминці створюються умови, за яких мета і завдання навчального процесу, визначені вчителем, усвідомлюються кожним учнем як особистісно значущі. Міні-тренінги, вправи "Психоформула", "Спіймай мій настрій", "Слухняний язик" – це неповний перелік тих розминок, що я використовую на уроках.
Тому намагаюсь у своїй роботі застосовувати оптимальні інтерактивні технології, які б проектували креативні якості особистості учня: фантазію, натхнення, ініціативу, нестандартність, непересічність, наявність власної точки зору  . Саме здатність осмислювати виучуване, виділяти основне сприяє виробленню вмінь свідомо застосовувати знання на практиці.
На уроках застосовую такі стратегії, як: "Мікрофон","Незакінчені речення", "Мозковий штурм", "Метод ПРЕС","Мнемотур","Дерево рішень" та ін. Найбільше учням подобається сенкан (сенкен, синквейн) ( докладніше досвід роботи з цією стратегією та рекомендації щодо використання творчих інтерактивних вправ на різних етапах уроку подано у поурочних планах за темою «Односкладне речення», 8 клас ( додаток №4).
На уроці шляхом інтеграції вказаних вище технологій прагну розвивати критичне мислення школярів . Критичне мислення зовсім не означає негативності суджень або необґрунтованості критики. Це зважений і вдумливий  розгляд  різних, а часом і протилежних підходів і розумінь проблеми з метою прийняття обґрунтованих рішень та формулювання оцінок. Термін «критичне» в такому  контексті найбільш адекватний слову «аналітичне». Аналіз зарубіжних та  вітчизняних досліджень показує, що єдиного визначення цього виду мислення не  існує. Д.Дьюї трактував критичне мислення як складну, повязану зі вчинками людини діяльність, що захоплює людину повністю. Сучасні дослідники Д.Х.Кларк та А.У.Бідл визначають критичне мислення як процес, за допомогою якого розум опрацьовує інформацію з метою осягнення або продукування ідей або розв’язання  проблеми. На думку Б.Бейера, критичне мислення - це спосіб оцінки автентичності, цінності або точності чогось.
       Орієнтація на критичне мислення передбачає передовсім повне несприйняття будь-якої думки або оцінки «на віру»: кожен учень, не беручи до уваги жодних авторитетів, має сформувати власну думку про явище в контексті навчальної програми.
Необхідно врахувати й те, що критичне мислення завжди діалогічне, тобто передбачає дискусії передовсім між тими, хто навчається. У процесі обговорення висуваються критерії мислення, ідентифікуються й обговорюються життєві контексти, а мисленнєвий процес у цілому піддається оцінюванню. Під час бесід немає  правильних (неправильних) відповідей, є різні позиції, різні точки зору. Відбувається своєрідний обмін знаннями, колективний відбір змісту. Але  завдання  учителя - переконати учнів прийняти той зміст, який він пропонує з позиції наукового знання.
  Серед багатьох методів роботи у технології ОЗН, які стимулюють інтерес учнів до нових знань, сприяють розвитку дитини через розв’язання проблем і застосування їх у конкретній діяльності, застосовую метод проектів (першим науково описав його американський вчений Кільпатрик).
 В основі проекту лежить дослідження певної проблеми, що передбачає високий рівень творчої активності учнів. Адже відбувається відхід від традиційної форми уроку, надається свобода у виборі теми, методів, форм роботи. Учні усвідомлюють велику відповідальність. Вони свідомі дуже важливої умови: уникнути  штучності, продумати проект так, щоб самим учасникам було цікаво щоразу шукати нову форму, уникаючи готових, заздалегідь спрацьованих кліше.
  Теми для проектів, що виконували мої учні, обиралися ними виключно за бажанням. Тобто опрацьовувався матеріал, який викликав у школярів зацікавлення. З учнями 5 класу ми презентували проект „Цікаві фразеологізми"; учні 6 класу працювали над проектом „ Будова слова”, творча група  створила проект „Хто ти? ”. Діти оформлюють результати роботи у вигляді доповідей, публікацій, буклетів, мультимедійних презентацій , творів , дослідницьких наукових робіт, збірок віршів інше ,
( додаток №5 ).
 До того ж, часто використовую власні мультимедійні презентації  на уроках мови та літератури, розробляю нестандартні уроки . Це викликає живий інтерес в учнів, покращує процес засвоєння матеріалу, унаочнює пізнання, сприяє розвитку творчих здібностей . Мною створена низка інформаційних презентацій  до різних тем з української мови та літератури  для учнів 5-11 класів.
Учні працюють як над короткочасними, так і над довготривалими проектами. Так, впродовж п’яти  років  учні 9 класу  працюють  над створенням  портфоліо "Творчий звіт про мої досягнення на уроках української мови та літератури» . На початку роботи учні 5 класу отримали таку настанову:
"Портфоліо ( з англ. Portfolio – портфель, папка для документів) – це набір документів, зразків робіт, фотографій, що дають уявлення про запропоновані послуги чи можливості спеціаліста. Завдяки портфоліо можна навіть заочно зробити висновки про ваш професіоналізм, досвід роботи. Основне завдання портфоліо – створити позитивне враження про вас. Велику роль відіграють відгуки про вашу роботу, звертається особлива увага на грамотність. Створіть  портфоліо" Творчий звіт про свої досягнення".
Намагайтеся  висвітлити основні досягнення з української мови  та літератури за 6 клас, покажіть зразки більш вдалих творчих робіт, проілюструйте портфоліо . Не бійтесь експериментувати, не соромтесь говорити про свої досягнення."  
Ця робота захопила учнів наскільки, що вони стали змагатися між собою, придумували нове наповнення для портфоліо: складали віршики до запропонованих тем , проводили анкетування, визначали рейтинг "Української мови " серед інших предметів, брали інтерв'ю, складали рекламу  , діалог , намагалися показати більш вдалі роботи, оформлювали презентації. Почався такий бажаний для кожного учня  "процес творчості".
Отже, у процесі своєї роботи я переконалася, що лише вдала інтеграція сучасних педагогічних технологій інтерактивного,особистісно-орієнтованого, проектного навчання на основі постійного розвитку критичного мислення учнів дасть змогу розвивати творчі здібності, а значить, і формувати творчу особистість учня.
Продовженням роботи на уроці є участь учнів у шкільних , міських, обласних , Всеукраїнських конкурсах; проведення загальношкільних свят , висвітлення питання роботи над проблемою на сторінках газети «Наша зоря»,( додаток №6).
   Вдало проведена робота завжди потребує значних зусиль і плідної співпраці вчителя й учня . Стосовно цього приходить на думку одна давня притча. У середні віки у французькому місті Шарті будували собор. Якось трьох тачечників, які виконували однакову роботу  - перевозили камінь, запитали:
- Слухайте, друзі, що ви робите?
Перший робітник похмуро глянув і роздратовано відповів: „Тобі що, повилазило? Не бачиш – камінь тягаю на майданчик, хай йому ґрець!”
Другий спокійно сказав : „ Що я роблю? Заробляю на кусень хліба для своєї родини.”
А третій розігнувся, витер спітніле чоло, усміхнувся і з гордістю сказав: „ Я будую Шартський собор!”
      Ідея цієї притчі актуальна й нині: праця не лише нестерпний тягар чи засіб для матеріального забезпечення, а й – найперше – джерело творчості й щастя. У Святому письмі сказано : „ Блаженна людина, що насичується від плодів своєї праці і шукає в ній утіху”. Це є істина.
 Вважаю, що мені теж є  чим пишатися . Адже мої учні в 2015 році здали ЗНО  найкраще – посіли перше місце в місті Селидовому.



 Література

1.Бухлова Н.В. Як навчити учня вчитися . Поради та рекомендації//Управління освітою  -К.: «Шкільний світ», 2007.
2.Бухлова Н.В. Плекаємо обдарованість . Крок другий : психолого – педагогічний супровід //Донецьк, 2011.
3. Кавун Л.І.Олімпіада з української мови та літератури//Нормативний , навчально – методичний і теоретичний аспекти.- Тернопіль, «Мандрівець», 2013.
4.Мітровіч Р.В. Алгоритм організації організації роботи з обдарованими дітьми // Управління школою , №32,- Харків, 2004.
5.Новолокова Н.П.Енциклопедія педагогічних технологій та інновацій //Серія «Золота педагогічна скарбниця. – Х.: Вид.група «Основа», 2010.
6. Орищин Р.Ф.Інтерактивні технології на уроках української словесності. -Тернопіль: Вид. «Підручники і посібники»,2008.
7.Пєхота О.М.Освітні технології //Навчально – методичний посібник. - К.: «А.С.К.», 2001.

8.Родигіна І.В. Компетентнісно орієнтований підхід до навчання. - Х.:Вид.група «Основа», 2008.